Lista aktualności Lista aktualności

Kto wybuduje „spalony” budynek? – odważny projekt czeka na wykonawcę.

Odważna czerń opalonego drewna i niezwykła technologia CLT – Ruszył przetarg na wykonawcę nowatorskiego projektu budynku w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni.

Projekt budynku edukacyjnego jest efektem konkursu architektonicznego rozstrzygniętego dwa lata temu. Celem konkursu było wprowadzenie w istniejący obszar ogrodu zabudowy szanującej zastany leśny pejzaż.

Dla nas, jako architektów konkurs był okazją do twórczego rozwinięcia założeń, towarzyszących nam od początku działalności, których celem jest architektura samowystarczalna, zrównoważona energetycznie, bezpieczna dla ludzi i środowiska, w którym żyjemy i pięknie wpisująca się w otaczającą nas przestrzeń krajobrazową – wspominają architekci Damian Poklewski-Koziełł i Marcin Gierbienis

Niezwykła CLT

Budynek ma powstać w mało znanej w Polsce technologii cross laminated timber (CLT). Technologia ta polega na krzyżowym sklejeniu warstw desek, dzięki czemu uzyskujemy materiał o wytrzymałości porównywalnej do stali i betonu. Co pozwala na budowę nawet trzydziestopiętrowych wieżowców. Już samo wejście do pomieszczenia wykonanego w technologii CLT wywołuje przyjazną reakcję naszych zmysłów. Czuć zapach drewna, a także można dotknąć jego struktury. Istotny jest aspekt ekologiczny – niski ślad węglowy. Lasy w procesie fotosyntezy pozyskują z atmosfery dwutlenek węgla, dlatego też uznaje się je za jego rezerwuar. Metr sześcienny drewna ma zdolność do gromadzenia jednej tony dwutlenku węgla – zapewniają architekci.

Budynek to nowe możliwości

Dzieci i dorośli odwiedzają Leśny Ogród Botaniczny, by wziąć udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych bezpośrednio w lesie. Oglądają kolekcje roślin, ale też korzystają po prostu z ogniska. Część zajęć odbywa w salach edukacyjnych, zwłaszcza w przypadku załamania pogody. Powierzchnia istniejących sal jest zbyt mała dla coraz większej liczby odwiedzających. W ubiegłym roku z ogrodu skorzystało blisko 8000 ludzi. Dlatego nowy budynek edukacyjny jest wręcz niezbędny.

Dzięki nowemu budynkowi, mieszkańcy Trójmiasta otrzymają nowoczesną przestrzeń do interesujących zajęć edukacyjnych, ale też wspaniałe miejsce do spędzania wolnego czasu. Popularne wśród mieszkańców "Ogrodowe Niedziele", zyskają zupełnie nowe możliwości – mówi nadleśniczy Jacek Szulc.

Przetarg trwa do 23 maja

Na realizację tego projektu przeznaczonych zostało ponad 4 600 000 zł. Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty, wykonawca będzie miał 15 miesięcy na wykonanie budynku. Więcej informacji na temat przetargu znajduje się w Biuletynie Informacyjnym Nadleśnictwa Gdańsk.

Więcej informacji na w Biuletynie Informacji Publicznej