Lista aktualności Lista aktualności

Sekrety Lasu znów odkryte!

Kilka tysięcy odwiedzających, liczne stoiska edukacyjne, informacyjne, wiele pokazów i degustacji. Ale przede wszystkim – potężna dawka wiedzy o lesie i pracy leśników. Tegoroczny leśny festyn edukacyjny Sekrety Lasu znów wielkim sukcesem!

Wszystko zapięte na ostatni guzik: przygotowane stoiska ‘owadzie', sensoryczne, warsztatowe do tworzenia budek lęgowych i karmników, stanowisko z ptakami drapieżnymi, stoiska kulinarne i kuchnia pod gołym niebem. Rozgrzewający się muzycy z zespołu sygnalistów myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych przy Technikum Leśnym w Tucholi. Pokazowe maszyny leśne i mobilny tartak w pogotowiu. Artyści rzeźbiący w drewnie pilarkami w tzw. blokach startowych. I dwie myśli spędzające nam sen z powiek – czy pogoda oraz nowe, położone lekko na uboczu miejsce odbywania się imprezy nie sprawią, że tegoroczny piknik leśny Sekrety Lasu będą omijać odwiedzający.

Mimo, że początek festynu zaplanowano na 11.00, to już po 10.00 na Skwerze Arki Gdynia (w ciągu Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni) zaczęli pojawiać się pierwsi odwiedzający. Do oficjalnego rozpoczęcia imprezy, zwiedzający zapełniali już cały teren pikniku. Nie przeszkadzały ani kłębiaste chmury od czasu do czasu pojawiające się na niebie, ani zmieniona lokalizacja imprezy. Naszych gości nie odstraszył nawet delikatny deszcz, który w pewnej chwili na moment (na szczęście) pojawił się nad Bulwarem Nadmorskim.

Teraz możemy powiedzieć otwarcie - piknik okazał się ogromnym sukcesem! Łącznie w sobotę, 10 czerwca Skwer Arki Gdynia odwiedziło kilka tysięcy osób (liczyły ich specjalne bramki ustawione przy wejściach na teren imprezy).

Całość rozpoczęła się przyjętym gorąco koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych przy Technikum Leśnym w Tucholi. Wiele osób podziwiało kunszt oraz repertuar (nie zawsze klasyczny) przygotowany przez młodych muzyków. Publiczność z podziwem przyjęła również niezwykły występ sygnalistów myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Największym zainteresowaniem cieszyło się bez wątpienia stoisko z tzw. robótkami ręcznymi, czyli miejsce w którym każdy sam (a finalnie przy pomocy leśników) mógł zbudować budkę lęgowa dla ptaków albo karmnik. Drugie w kolejności było stanowisko, na którym prezentowane były drapieżne ptaki. O skali zainteresowania sowami czy sokołami niech świadczy fakt, iż pokazy ich lotów powodowały, że na pół godziny zamierał ruch na wszystkich piknikowych stoiskach! Wielu emocji dostarczyły też: plenerowa gra planszowa, nauka tropienia zwierzyny, rozmowy o nietoperzach czy zwierzętach będących na usługach roślin.

Odwiedzający festyn z wypiekami na twarzy śledzili pokazy pracy tartaku i wielkich maszyn leśnych oraz etapy tworzenia drewnianych rzeźb przy pomocy…pilarki spalinowej!

Ukoronowaniem całości była degustacja przyrządzanego na miejscu gulaszu z dziczyzny. Wszyscy, którym odpowiadał ten smak mieli też okazję zaopatrzyć się na miejscu w miód, dziczyznę, przetwory z grzybów i owoców leśnych oraz chleb oferowany przez  koło gospodyń wiejskich.

Partnerzy Leśnego Festynu Edukacyjnego - Sekrety Lasu: Urząd Miejski w Gdyni, Akademickie Koło Chiropterologiczne Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra", Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, Uniwersytet Gdański, Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Nadleśnictwo Gdańsk otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację zadania. Koszt kwalifikowany zadania to 167 059,39 zł brutto. Kwota dotacji z WFOŚiGW w Gdańsku: 20 000 zł brutto.