Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Lasów odbywa się pod hasłem "Lasy i edukacja". Czy o lasach trzeba uczyć? Oczywiście! Ale warto też nauczyć się, jak poczuć las i jak czuć się w nim dobrze!

Jako społeczeństwo wiemy o lasach coraz więcej. Już przedszkolak powie Wam, że drzewa są ważne, bo dają tlen. Mamy coraz większe pojęcie o wpływie lasów na klimat, o zróżnicowaniu biologicznym, mnogości roślin, zwierząt, grzybów i innych organizmów związanych z układami leśnymi. Wiemy, że są lasy pierwotne, naturalne, gospodarcze. Że lasy trwają mimo wielowiekowego użytkowania, chociaż gospodarowanie nimi w różnych częściach świata jest bardzo różne i często nadal wyniszczające. Lasy są dla nas ważne i potrafią być źródłem gorących debat i polemik.

A jednak, z perspektywy codzienności w dużym mieście, las bywa bardzo odległy. Kojarzy się raczej z wakacyjnymi wyprawami albo wspomnieniami z dzieciństwa niż miejscem "na co dzień". Może warto to zmienić?

Trójmiasto daje nam fantastyczną możliwość obcowania z lasem. Trójmiejskie lasy są na wyciągnięcie ręki. Podróżujesz do pracy obwodnicą? Zielona ściana lasów towarzyszy Ci niemal przez całą drogę. Pamiętaj o niej planując wolny dzień. Lubisz spacery, jadę na rowerze, biegi? Porzuć osiedlową ścieżkę i wybierz leśną trasę, trójmiejskie lasy są nimi poprzecinane. Lubisz wiedzieć więcej? Skorzystaj ze ścieżek edukacyjnych, odwiedź Ogród w Marszewie.

Jaki rodzaj aktywności byś nie wybrał, bądź w lesie, poczuj jego bliskość. To kapitalne lekarstwo na wielkomiejski zgiełk i pośpiech. Zwolnij, ciesz się chwilą i spokojem. A przede wszystkim - naucz swoje dziecko/dzieci, że las to frajda! Frajda z zabawy patykiem i rzucania szyszką, odkrywania mnogości barw, zapachów i kształtów, włóczenia się bez celu ścieżką i podpatrywania przyrody.

Ważne jest to, co bliskie i znajome, więc bądźmy w kontakcie z lasem!

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!