Asset Publisher Asset Publisher

Owocowa Arka

Prawie czterysta drzew i krzewów owocowych posadzono w Gołębiewie – będą służyć ptakom, ssakom i owadom oraz ludziom– to nowy pomysł gdańskich leśników.

Jabłoń, śliwa, dereń czy kalina to tylko część gatunków, jakie zostały posadzone w Owocowej Arce –pierwszym naturalnym karmnikiem w Trójmieście.  

Trzydzieści gatunków rodzimych krzewów i drzew owocowych stworzy w tym miejscu tętniący życiem dziki ogród. Skorzystają z niego pszczoły, trzmiele, ptaki czy wiewiórki. Zwierzęta będą miały gdzie się skryć i co jeść – mówi Jacek Szulc nadleśniczy.

Od wiosny do końca lata będą korzystały z tego miejsca zapylacze, takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle. Dzięki nim powstaną owoce, z których skorzystają ptaki, sarny oraz wiewiórki. Szczególnie zimą będzie to miejsce gdzie zwierzęta znajdą pożywienie mimo śniegu.

Owocowa Arka będzie służyć również ludziom. Mieszkańcy Trójmiasta znajdą niedaleko miejsce ogniskowe i będą mogli skorzystać z owoców oraz podpatrywać zwierzęta korzystające z naturalnego karmnika.

Chcemy by to miejsce służyło zwierzętom, ale również żeby ludzie mogli korzystać z niego w jak największym stopniu. Naszym marzeniem jest, żeby z Gołębiewa zniknęły bariery utrudniające osobom z niepełnosprawnością korzystanie z lasu. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić w przyszłości – dodaje Szulc.

Stworzenie Owocowej Arki to część większego projektu modernizacji tego miejsca. Nadleśnictwo Gdańsk przy udziale Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego realizuje projekt „Ochrona komponentów przyrody trójmiejskich lasów, poprzez skupienie ruchu rekreacyjnego w wybranym miejscu – Gołębiewo” Projekt jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowana jest również modernizacja infrastruktury turystycznej i przystosowania lasu w Gołębiewie do potrzeb osób z niepełnosprawnością.