Asset Publisher Asset Publisher

Las też ma swoje bariery. Pomóżcie nam je usuwać!

Pilotażowy program udostępniania terenów leśnych osobom z niepełnosprawnością rozpoczęło Nadleśnictwo Gdańsk. To program ‘Las jest dla wszystkich’.

- Wypracujemy podczas niego rozwiązania, które sprawią, że osoby o ograniczonej sprawności będą mogły korzystać z uroków dotychczas dla nich niedostępnych miejsc. Program ten ma stać się swoistą ‘wzorcownią’, dzięki opracowanym podczas niego rozwiązaniom, zmieniać będziemy i przebudowywać inne podobne miejsca w naszym nadleśnictwie, marzy nam się, żeby nasze pomysły trafiły też w inne miejsca Pomorza – mówi szef Nadleśnictwa Gdańsk, Jacek Szulc.

Program likwidowania barier startuje w okolicach Gołębiewa. - Z lasu w tej okolicy już zaczęliśmy usuwać bariery, które nie pozwalają osobom z niepełnosprawnością w pełni cieszyć się lasem i jego urokami. Do lasu w tym miejscu prowadzi dobra droga. Udostępniliśmy ją do ruchu pojazdami silnikowymi, dodatkowo przygotowaliśmy i czytelnie oznakowaliśmy miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością – podkreśla Szulc.

Teraz czas na kolejny etap programu.

- Żeby jeszcze skuteczniej walczyć z barierami, chcemy poprosić o współpracę organizacje mające doświadczenie w likwidowaniu barier utrudniających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością. Razem z nimi poszukamy rozwiązań, dzięki którym okolice Gołębiewa staną się miejscem przyjaznym osobom mającym kłopoty z poruszaniem. Będziemy też wdzięczni za wszelkie sugestie czy rady osób indywidulanych. Pozwolą nam one usunąć bariery i poprawić miejsca wypoczynku w Gołębiewie. W przyszłości, te rozwiązania posłużą do realizacji podobnych projektów w innych częściach naszego nadleśnictwa – wyjaśnia Nadleśniczy.

Plan modernizacji i przystosowania lasu w Gołębiewie do potrzeb osób z niepełnosprawnością to część większego projektu modernizacji tego miejsca. Nadleśnictwo Gdańsk przy udziale Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego będzie realizować projekt ‘Ochrona komponentów przyrody trójmiejskich lasów, poprzez skupienie ruchu rekreacyjnego w wybranym miejscu – Gołębiewo’ Projekt jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W ramach tego zadania leśnicy zrealizują nowe miejsca postojowe, nasadzenia drzew i krzewów owocowych rodzimych gatunków, które w przyszłości będą bazą pokarmową dla zwierząt. Będą też tabliczki dydaktyczne opisujące rosnące tam gatunki. Zbudowane zostanie, drewniane ogrodzenie miejsc postojowych, wykonamy również zupełnie nowe ławki i stoły, a okolica zyska kilka tablic edukacyjnych i informacyjnych.