Asset Publisher Asset Publisher

Postaw na gatunki rodzime!

Rodzime gatunki roślin, to takie, które występują na danym terenie w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka, tworząc różnorodne układy roślinne. Na Pomorzu Gdańskim jest ich ponad 1600, z czego ponad 8% to drzewa, krzewy i krzewinki. Warto je poznać i zasadzić we własnym ogródku!

Brzoza, leszczyna, kalina, rokitnik… to tylko kilka przykładów gatunków rodzimych, które znamy od dziecka i spotykamy często na swojej drodze, nie zastanawiając się nad ich rolą. To one tworzą naturalne układy w naszym regionie – lasy, zarośla, murawy, torfowiska. Wiele z nich to rośliny pospolite, inne z kolei są na tyle rzadkie, że każdy okaz to botaniczny rarytas, wart ochrony (często zresztą ze względu na nie tworzy się rezerwaty przyrody). Warto jednak dbać o wszystkie rodzime gatunki. Dlaczego?

Jednym z powodów jest ochrona różnorodności biologicznej, czyli zachowanie zróżnicowania organizmów na świecie. Nawet pospolite gatunki mogą stać się zagrożone, np. być wypierane przez tzw. gatunki inwazyjne (czyli obcego pochodzenia, które potrafią szybko się rozprzestrzeniać i opanowywać całe fragmenty terenu).

Gatunki rodzime mają również szereg zalet korzystnych dla ludzi. Wiedzieli o tym przede wszystkim nasi przodkowie, którzy korzystali z nich na co dzień. Dostarczały im one nie tylko pożywienia i substancji leczniczych. Wytwarzano z nich choćby wiele potrzebnych sprzętów, materiały na ubrania czy barwniki.

Dla ogrodników gatunki rodzime mają wreszcie walor ekonomiczny – ich sadzonki są tańsze niż sprowadzanych roślin egzotycznych, a ponieważ z natury występują na danym obszarze, są zaaklimatyzowane do panujących tu warunków. Jeśli tylko zostaną posadzone na właściwym dla siebie siedlisku, dobrze się przyjmą i nie będą wymagały zbyt wielu nakładów pracy i środków, by je utrzymać. Przyciągną również do ogrodu zwierzęta (zwłaszcza ptaki i owady zapylające), dla których są bazą pokarmową, miejscem schronienia i rozrodu.

Pamiętajcie o roślinach rodzimych projektując swoje ogrody!

 

Pełną listę gatunków drzew, krzewów i krzewinek, uznawanych na rodzime na terenie Polski Północnej znajdziesz tu LINK

Wiele ciekawych informacji o rodzimych gatunkach znajdziesz również w publikacji Edwarda Marszałka i Marcina Sceliny „Krzewmy krzewy" LINK

oraz poradniku Justyny Rymon Lipińskiej „Tradycyjne ogrody przyjazne naturze i krajobrazom” LINK