Drukuj Drugie życie pomnika.

Drugie życie pomnika.

Z sosny i buka, dwóch pomników przyrody w Leśnictwie Matemblewo, zdjęto ochronę prawną. Jest to efekt decyzji, jaką podjęli Radni Gdańska. Drzewa te są niebezpieczne dla spacerujących ludzi i muszą zostać odpowiednio zabezpieczone.

W ubiegłym roku dwa pomniki przyrody o numerach 508 (buk pospolity) oraz 924 (sosna zwyczajna) straciły ochronę prawną. Niestety drzewa te stanowią zagrożenie dla spacerujących ludzi. Dlatego leśnicy zabezpieczą drzewa i zlikwidują zagrożenie, jednak nie stanie się to w zwyczajny sposób.

„Dla mieszkańców miast pomniki przyrody są ważnym elementem otaczającego nas świata. Dlatego zdecydowaliśmy się, zachować z tych pomników ile się da. Dzięki temu pomniki staną się świadkami pomników przyrody." Marek Zeman Nadleśniczy

W tych konkretnych przypadkach niebezpieczeństwo stwarzają konary. Z tego powodu drzewa zostaną ścięte możliwie wysoko, tak żeby pozostała tylko ta część pnia, która będzie zupełnie bezpieczna dla przechodzących obok ludzi.

„To tylko pozorna śmierć, ponieważ drzewo ma drugie życie. Teraz drzewem zajmą się grzyby, porosty, mchy oraz zimujące i rozmnażające się w nim owady, gryzonie, ptaki. Jest szansa na zasiedlenie tego buka soplówką jeżowatą - taki polski rarytas pod ochroną ścisłą" Mirosław Wantoch-Rekowski, członek Polskiego Towarzystwa Mykologicznego

Cała operacja wymaga przygotowania i precyzji, dlatego zabiegiem zajmą się chirurdzy drzew czyli arboryści. Bezpiecznie sprowadzą na ziemię części drzew, które stanowią zagrożenie dla spacerujących ludzi.